TWOJE DZIECKO BĘDZIE PRZEDSZKOLAKIEM –WYZWANIE CZY KŁOPOT

Przedszkole – naturalna rzecz w życiu dziecka. A może i nie?

W jaki sposób sprawić aby dziecko z uśmiechem na twarzy wędrowało każdego dnia do przedszkola? Co począć gdy płacze? Jak pomóc mu w adaptacji?

Te odpowiedzi i wiele innych znajdziesz w tym poście. Jest on poświęcony dla rodziców, którzy chcą aby rozpoczęcie edukacji przedszkolnej było dla ich dzieci wspaniałym przeżyciem a nie przymusem.

Nie długo 1 wrzesień, koniec wakacji, czas przygotowań się zakończy. A zatem masz jeszcze chwilę aby razem z dzieckiem popracować nad jego podejściem do sprawy.

Czas zrobić pierwszy krok i pokazać dziecku jak oprócz spędzania czasu z opiekunką i dziadkami w domu może inaczej funkcjonować. No bo przecież przedszkole jest czymś naturalnym w życiu dziecka – PRAWDA? A przynajmniej powinno.

P O S T A W A     R O D Z I C A

      To najważniejsza sprawa, która bez wątpienia wpłynie na dziecko pozytywnie bądź negatywnie. To od Ciebie drogi rodzicu zależy jak Twoje dziecko zaadaptuje się w nowej grupie rówieśników.

Jeśli będziesz przedstawiać przedszkole w samych superlatywach, umiejętnie opowiadał o jego funkcji, na pewno dziecko będzie podchodziło ze spokojem do tej instytucji. Liczy się postawa jeśli Ty nie jesteś zadowolony z przedszkola dziecko też nie będzie ( będzie wyczuwać Twój niepokój, który następnie udzieli się dziecku). Jeśli zaś dziecko zobaczy, że Ty jako rodzic nie masz żadnych blokad, wszystko Ci odpowiada – ono również nie będzie miało z tym problemu. Lepsza adaptacja dziecka  zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego nastawienia. Punkt 1 Liczy się nastawienie

      Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie dziecka do samodzielności. To sprawi, że dziecko nie będzie nie potrzebnie  stresowało się rzeczami, które nie powinny zajmować mu głowy.

Ułatw dziecku przystosowanie!

Niech nie czuje wstydu bo nie potrafi załatwić się do sedesu, bądź samo zjeść zupy. Jego samodzielność będzie jego atutem, dzięki temu będzie czuło się pewniej. Oczywisty jest fakt, że panie z przedszkola są po to aby pomagać ależ ile satysfakcji będzie miało Twoje dziecko, że  coś potrafi samo.

Punkt 2 Samodzielność ⇒

Czynności, które dziecko powinno robić samodzielnie:

 • Załatwiać się do sedesu/nocnika

– oduczamy dziecko sikać do pampersa. Czas wakacji to najlepszy czas, a dwa miesiące spokojnie wystarczą aby to osiągnąć.

 • Umyć zęby

– Faktem będzie to, że początkowo będzie robiło to nieumiejętnie – ale sukcesem jest to ze będzie to obiło same.Aby ułatwić dziecku tą czynność –  zakup szczoteczkę z ulubionym bohaterem z bajki, niech dziecko samo wybierze którą, kup pastę obowiązkowo taką która nie będzie miała niekorzystnego działania w razie jeśli połknięcia. Podczas gdy Ty rodzicu będziesz myć zęby zaproś do tej czynności swoje dziecko. Na pewno będzie szczęśliwe ze to proponujesz a przy okazji spędzicie tez tak czas.

 • Mycie rąk

– Czynność nie wymagające wielkiego czasu na naukę a bardzo przydatna., Trzeba przyzwyczaić dziecko, że po każdym korzystaniu z toalety musi umyć ręce. Uchroni to dziecko przed niepotrzebnym zarazkami.

 • Jedzenie

– spożywanie posiłków. Tzn. trzymanie sztućców, picie ze szklanki, samodzielne jedzenie zupy i jedzenie drugiego dana

 • Ubieranie

– przedszkole to czas, w którym dziecko nauczy się  wielu rzeczy, jednak powinno umieć samo założyć bluzkę czy kurtkę. Trudniejsze czynności tj, zasuwanie czy sznurowanie przyjdzie z czasem. I to też tylko od Ciebie zależy czy dziecko będzie chciało to robić chętnie czy nie.

 • Informować o potrzebach

– naucz swoje dziecko, żeby prosiło o pomoc. Nie jest ono skazane tylko na siebie ale dobrze by było gdyby potrafiło podejść do wychowawcy i powiedzieć czego potrzebuje.

Punkt 3 Bezgraniczne zaufanie

Na temat zaufania można pisać dużo i zawsze.

Podstawowa zasada brzmi: OBIECUJESZ , DOTRZYMUJ SŁOWA.

Zrób wszystko aby dziecko tobie ufało, ale pamiętaj żeby nie nadszarpnąć tego zaufania. Jeśli obiecujesz dziecku że będziesz po obiedzie – to masz być po obiedzie chodź by się waliło i paliło. Jeśli nie jesteś pewny że dotrzymasz danego słowa po prostu nie obiecuj.

Jeśli coś obiecujesz – Wykonaj to

Inaczej Twoje dziecko straci do Ciebie zaufanie.

Punkt 4 Chwal  i Nagradzaj

Każdy lubi być chwalony  nagradzany, a przede wszystkim dzieci. Chwal swoje dziecko choćby za najmniejszy sukces, będzie ono wiedziało, ze jest dla Ciebie ważne i zależy Ci na nim.

W kwestii nagradzania prawda jest taka, ze nagroda wpływa lepiej na dziecko niż kara, jednak zachowanie umiaru w nagradzaniu jest tu kluczowe. Dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do dobrego i będą wykonywać to czego będziesz chciał tylko po to aby otrzymać nagrodę. – A to raczej nie będzie miało pozytywnego wpływu na rozwój malucha.

Punkt 5  Konsekwencja

Tylko ona może Cię uratować. Bądź konsekwentny zawsze i wszędzie – to jest najważniejsza i najistotniejsza zasada w wychowaniu dzieci – konsekwencja.

Jeśli nie będziesz konsekwentny dziecko zacznie  wykorzystywać Twoją łatwo duszność. Dzieci to cwane bestie:).

 • Kiedy dziecko zasłuży na karę ma dostać karę
 • Kiedy dziecko zasłuży na nagrodę ma również ją otrzymać

Konsekwencja wniesie w wychowanie dziecko same pozytywy. Będzie ono wiedziało przede wszystkim, ze nie ma taryfy ulgowej i ze jeśli coś przeskrobie będzie musiało za to odpowiedzieć ( ponieść karę).

Podsumowanie w 5-ciu krokach

 1. Liczy się nastawienie
 2. Samodzielność
 3. Bezgraniczne zaufanie
 4. Chwal i nagradzaj
 5. Konsekwencja

Przedszkole wyzwanie czy kłopot?

Przedszkole nie powinno się kojarzyć z kłopotem. Ma być dla dziecka przyjemnym spędzaniem czasu, miejscem w którym bawi się, uczy , zawiera znajomości. Jeśli rodzic będzie traktował przedszkole jako zło konieczne, niech nie ma pretensji do dziecka,że ono też będzie tak czuło. Dzieci w niezwykły sposób potrafią wyczuwać stany emocjonalne dorosłych. Zatem bardzo dobra rada jest taka – aby swoich emocji nie przerzucać na dziecko, bynajmniej tych negatywnych.


Adaptacja co to jest?

Dla dziecka  rozpoczęcie przygody z przedszkolem to ogromne wyzwanie. Przygotowanie dziecka zatem  jest niezwykle ważnym punktem, który każdy z rodziców powinien mieć na uwadze posyłając tam Swoje dziecko. Wg, słownika definicja adaptacji jest następująca – „przystosowanie się do określonych warunków”, więc aby dziecku było łatwiej trzeba mu pomóc. Czym lepiej dziecko będzie przygotowane (im więcej wysiłku włożymy w zaznajomienie dziecka z przedszkolem i jego funkcjonowaniem) tym lepiej będzie się czuło w nowym miejscu.


Dlaczego dzieci płaczą w przedszkolu?

Normalne jest to, ze dziecko płacze w nowym miejscu. A problem tworzą rodzice, którzy wymyślają tysiące historii jak dziecku musi być źle w tym miejscu. Otóż każde dziecko jest inne, jedno płacze drugie nie, jedno płacze krócej drugie potrafi cały dzień, czasem kilka minut a czasem kilka tygodni. Od zawsze dzieci płakały i będą płakały. Ten stan minie.

Pozwól dziecku płakać

to jedyny sposób dla małego dziecka,

aby pozbyć się nadmiaru emocji.

Aby dziecko lepiej czuło się w przedszkolu :

 • buduj  pozytywny obraz przedszkola i przedstawiaj to  jako miejsce zabaw i atrakcji.
 • pozwól dziecku zabrać przytulankę, będzie czuło się bezpieczniej i nie będzie czuło się samotnie
 • przy pożegnaniu z dzieckiem uśmiechnij się, powiedz ze wrócisz po pracy i po prostu wyjdź- nie przedłużaj tej chwili bo będzie ona kłopotliwa zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka.
 • pytaj i rozmawiaj z wychowawcą grupy – na pewno pomoże i udzieli rady.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge