Kary i Nagrody w życiu dziecka

Odwieczny dylemat…

… NAGRADZAć czy KARAć

Nagradzać i karać powinno się po ówczesnym przeanalizowaniu życia rodzinnego oraz systemu wychowania. Nie trzeba karać dziecka jeśli nie występują ku temu przesłanki.Jeśli zaś proces wychowawczy zaczyna kuleć, środki zaradcze są jak najbardziej potrzebne.

 

Należy jednak pamiętać, że:

 

Jeśli już musisz dać karę należy ją przemyśleć i konsekwentnie się jej trzymać.Nie wolno karać nie wprost proporcjonalnie do przewinienia.Nie wolno karać i nagradzać w zależności od humoru.

Kary i Nagrody w życiu dziecka

 

NAGRODA-   to bodziec wzmacniający pozytywne postępowanie.

Nagroda wzmocni w dziecku wiarę we własne możliwości, dostarczy dobrych uczuć, będzie przyczyną dobrego samopoczucia oraz zachęci do wykonania trudniejszych zadań.

girl-311628_640

 

Musimy pamiętać, że nagroda to efekt, jaki ponosi dziecko w codziennym życiu, efekt wysiłku jaki jest z tym związany i efekt wykonania konkretnego zadania.

 

Nagradzamy tylko wtedy, gdy dziecko zasługuje na to. Codzienna nauka, sprzątanie pokoju, układanie w szafkach czy pomoc w drobnych  domowych pracach – nie powinny być nagradzane, gdyż będzie to znak dla dziecka, że za wszystko można coś otrzymać.

 

Nagroda ma wzmocnić reakcje, które są pożądane.

 

Żeby dobrze rozdysponować nagradzanie, należy poznać dziecko. Nagrody również powinny być stosowane zamiennie aby nie straciły na swojej sile.

 

Dziecko można nagradzać na różne sposoby, należą do nich:

 

nagradzanie poprzez uznanie i pochwały – podziw w stosunku do dziecka za wypełnianie określonego zadania, aprobata słowna.obdarzenie dziecka zaufaniem – posiada wysoki walor wychowawczy. Zaufanie wiąże się z upragnioną samodzielnością i dorosłością. Jest to zmniejszenie kontroli nad tym co robi dziecko w zamian za np. prawdomówność dziecka. Dzieci, którym rodzice ufają mają lepsze samopoczucie i większą wartość Siebie.wspólnie spędzony czas – raz na jakiś czas każdy rodzic może poświęcić wszystko aby ten czas spędzić z własnym dzieckiem. Może to być wycieczka do zoo, kina, teatru, wyjście na basen lub lody. Ważne żeby dziecko czuło, że jest to czynione tylko dla niego – bo na to zasługuje.nagrody rzeczowe – lubiane przez dzieci. Należą do nich zabawki, książki – wszystkie rzeczy, których w danym momencie pożąda dziecko.pieniądze – forma kieszonkowego lub pieniądze do skarbonki.

 

Niestety wiele rodziców wybiera KARY a nie NAGRODY, pokładając w nich większą skuteczność.

 

KARA – jest przykra zarówno dla dziecka jak i w większości dla rodzica, który ją musi wymierzyć. Wiąże się ze strachem i nie koniecznie pozytywnym stanem emocjonalnym. Skuteczność karania powinna być na tyle wysoka, aby nie tylko doraźnie dziecko zaprzestało pewnego działania ale żeby całkowicie, trwale się go wyzbyło.

2015-07-29_15.32.52

Od wrażliwości dziecka zależy jaki rodzaj kary można mu wymierzyć. Im dziecko bardziej wrażliwe, tym niższa kara w zupełności wystarczy aby uzyskać określony efekt.

 

Aby kara była dobrze dobrana do zachowania, przewinienia nie należy jej wymierzać w przypływie złego samopoczucia czy humoru.Taka kara na pewno nie będzie adekwatna do przewinienia.

 

Celem kary jest poprawa ale nie może ona w żaden sposób wyrządzać krzywdy.Dziecku należy wytłumaczyć za co zostanie ukarane i dlaczego. Karę należy dobrać sprawiedliwie do negatywnego czynu.

 

Zbyt wysoka – może sprawić że dziecko będzie czuło się pokrzywdzone Zbyt niska – doprowadzi do zbagatelizowania kary i brak jej odczucia

 

Sprawiedliwość kary świadczy o jej skuteczności.

 

Rodzic musi pamiętać, żeby nie karać dziecka w gniewie, gdyż towarzyszy temu brak obiektywności. Niesprawiedliwe ukaranie – nie pomoże w poprawie zachowania dziecka a tylko da satysfakcje rodzicowi, który rozładuje swój gniew.

 

Najważniejsza jest poprawa winnego. U dziecka karanego powinna wywołać żal i postanowienie poprawy.

 

Zbyt częste używanie tych samych kar tak jak w przypadku nagradzania może doprowadzić do utraty skuteczności.

 

Rodzaje kar:

 

kary cielesne ( kary fizyczne) – bicie dziecka jest nielegalne !!!. Duża część rodziców jest jednak za ich stosowaniem, nie zastanawiając się w ogóle jakie spustoszenie w psychice dziecka niesie ze sobą agresja wobec słabszych.Poza tym bicie poniża dziecko i niszczy w nim wartość. Bicie dzieci może mieć tragiczne skutki – zaczynając od siniaków, pręg, poobijanych organów, po przez nerwice, lęki, po późniejszą nienawiść dziecka do rodzica.straszenie dziecka – ma na celu zmusić dziecko do posłuszeństwa. Doprowadza do urazów psychicznych. Lęk, strach, fobie to efekty powyższej kary.wyzwiska – to poniżanie godności dziecka.izolacja  – może także doprowadzić do lęków – dziecko może czuć się opuszczone i mocno przeżywać taki stan rzeczy.krzyk – to kara nieskuteczna. Co prawda dziecko boi się krzyku ale po pewnym czasie samo wykorzystuję tą metodę na słabszych.

2015-07-29_15.30.47

 

Aby postępowanie dziecka uległo zmianie, oczywiście na korzyść należy pokazać dziecku konsekwencje związane z niewłaściwym zachowaniem. Przykładowo: Nie posprzątasz zabawek – to nie będziesz się nimi bawił, Nie obrobisz teraz lekcji – to nie wyjdziesz później na dwór,

 

Można również tłumaczyć i wyjaśniać wszystkie zachowania, jednak dobrze by było gdyby skłaniały one do refleksji.

 

Życzę Wam i Sobie CIERPLIWOŚCI 🙂

 

 

 

 

 

4 komentarze

  1. Jestem za nagradzaniem i karaniem, ale rozsądnie. Dziecko musi wiedzieć co jest dobre a co złe by poradzić sobie później w dorosłym życiu.

  2. Fakt- kary są byc może skuteczne do pewnego momantu, ale z czasem przestają działać. Bardzo ważna jest również konsekwencja wywnego czy stosowaniu wybranego podejścia. Jeżeli dziecku coś „obiecamy” (czy to pozytywnego, czy też negatywnego), ważne jest żeby obietnicę zrealizować. Inaczej cokolwiek wybierzemy będzie mało skuteczne. Również cierpliwości życzę wszystkim rodzicom 🙂

  3. Nie ma idealnego rozwiązania kara czy nagroda. Kary stosowane kiedyś były bardziej skuteczne niż te dzisiaj . Z kolei każda nagroda rozleniwia dziecko, albo motywuje, ale w zły sposób, bo ono znowu oczekuje nagrody a przecież nie zawsze ją dostanie. Dzisiejszy świat bardzo się zmienił i dzieci mają bardzo dużo praw a ponadto są dużo bardziej rozpieszczone. W takiej sytuacji idealnym wyjście byłaby jakaś w miarę możliwości uciążliwa kara. Problem w tym ,że dziś dzieci nie są do nich przyzwyczajne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge